کپسول موسیقی: خطوط حامل

برای نوشتن نت های موسیقی از صفحاتی خط کشی شده (خطوط حامل) استفاده می کنیم.

خطوط حامل یا پنج خط حامل خطوطی هستند افقی، موازی و با فاصله های مساوی که برای نوشتن نت های موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند، این پنح خط را از پایین به بالا شماره گذاری می کنیم:

خطوط کمکی حامل

برای اینکه بتوانیم وسعت بیشتری از نت ها را به نگارش در بیاوریم، از روش های مختلفی استفاده می کنیم که یکی از این روش ها استفاده از خطوط کمکی حامل است که معمولاً از سه خط کمکی در زیر پنح خط حامل و سه خط کمکی در بالای پنج خط حامل بهره می گیریم.

علت نگارش خطوط کمکی به این شکل به دلیل تشخیص سریع خطوط است، حال اینکه اگر همین تعداد خطوط کمکی را هم همانند پنج خط اصلی می داشتیم، تشخیص سریع خطوط بسیار سخت و حتی غیر ممکن بود.

چگونگی و محل قرار گرفتن نت ها بر روی خطوط حامل

در تصویر زیر نحوه و محل قرار گرفتن نت ها بر روی پنج خط حامل و دو خط کمکی یکی در بالا و یکی در پایین نشان داده شده. (شکل نت ها با یک نت گرد نشان داده شده که در ادامه به اشکال مختلف نت ها هم خواهیم پرداخت)

اشکال مختلف نت ها، سکوت ها و ارزش (کشش) ضربی هر کدام
نت گرد و سکوت گرد با ارزش کششی معادل ۴ ضرب (برای مثال برای اجرای یک نت گرد ۴ ضربی با فلوت، آن نت را اجرا کرده و به اندازه ۴ ثانیه کشش آنرا ادامه می دهیم. و در مورد سکوت هم یعنی به اندازه ۴ ثانیه سکوت می کنم و چیزی اجرا نمی کنم)

نت سفید و سکوت سفید با ارزش کششی معادل ۲ ضرب
نت سیاه و سکوت سیاه با ارزش کششی معادل ۱ ضرب
نت چنگ و سکوت چنگ با ارزش کششی معادل ۵/۰ ضرب
نت دولا چنگ و سکوت دولا چنگ با ارزش کششی معادل ۲۵/۰ ضرب

البته سه لا چنگ، چهار لا چنگ و … هم هست. به عکس دقت کنید و توجه کنید که سکوت ها درست به همین شکل و درهمین محل قرار می گیرند ولی در مورد نت ها شکلها همیشه همین هست ولی محل قرار گرفتن آنها بستگی به نام نت دارد.

 

 

منبع: www.persian-singers.com

نواک در همه سایت ها

http://nevaak.ir

http://twitter.com/Nevaak

http://www.facebook.com/pages/Nevaak/154022794656616

http://www.youtube.com/user/Nevaak

http://www.myspace.com/562943431

https://profiles.google.com/nevaakmag

http://friendfeed.com/nevaak

http://www.last.fm/user/Nevaak

 

Submit your comment

Please enter your name

Please enter a valid email address

Please enter your message

درباره ما

‎«نواک»، نشریه ی مجازی موسسه نغمه بنفش اندیشه است. ما در این نشریه، جدا از خبر رسانی در مورد هنرها، دست به تهیه یک مرجع مطالعاتی فنی زده‌ایم که در آن بوسیله ترجمه، تالیف و یا نقل قول‌های مختلف تایید شده، قصد داریم به روز ترین اطلاعات فنی و هنری، به خصوص در زمینه صوت و موسیقی را در اختیار کاربران فارسی زبان قرار دهیم. ‎این تصمیمات می‌تواند از یک آشنایی شخصی به یک موضوع مطرح شده تا تصمیم گیری برای تهیه تجهیزات ادوات برای یک پروژه بزرگ باشد. بخش مرجع «نواک» به تدریج تبدیل به یک بانک اطلاعاتی بی‌طرف خواهد شد که شبیه یک دانشگاه مجازی عمل خواهد کرد. ‎بخش خبری «نواک» هم مرکزی خواهد شد برای بازدید کنندگان، در هر نقطه، تا به آخرین اخبار موسیقی و هنرهای دیگر دسترسی داشته باشند.تلاش‌های ما بر اساس یک تصمیم گیری خودجوش و نتیجه سال‌ها بررسی بازار، صنعتِ هنر و صوت و تصویر در ایران شکل گرفته است.

نشريه نواك © 2014 All Rights Reserved

کلیه حقوق این سایت برای مجموعه نواک محفوظ است

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress

Affordable Seo PackagesSeo BlogEdu Backlinks